Sunday, May 11, 2008

Tähtpäevad : )


1.aprill ehk naljapäev
Mulle meeldib 1.aprill sellepärast, et siis on minu sünnipäev. Selle lustaka päeva saamislugu on keerukas ja mõtlemapanevalt naljakas. Pärimuse järgi põhjustas paavst Gregorius XIII kalendrireform, millega nihutati uusaasta 1. aprillilt 1. jaanuarile, palju segadust. Osa inimesi jätkas vanade kommete järgi elamist ja uue aasta tähistamist 1. aprillil. Paljudes keeltes on selle päeva nimi narripäev sellepärast, et hakati teisi inimesi haneks tõmbama. Mina sellel päeval teen kõikidele aprilli nalju ja mõned jäävad neid uskuma ka. Mu isa teeb alati selliseid nalju, et kõik jäävad uskuma.
Munadepüha
Munadepüha on liikuv püha. See päev tähistas Jeesus Kristuse ülestõusmist. Sellele järgnevad teine ja kolmas lihavõttepüha, need lõpetasid paastuaja. Minu kodus värvitakse munadepühal mune. Mune me kodus värvime sibula koorte ja muna värvidega. Need munad tulevad väga kaunid. Me teeme ka pashat, ka see on väga maitsev.
Sõbrapäev
Sõbrapäev on väga tore päev. Eestisse jõudis see tähtpäev Soome vahendusel alles 1980. aastate lõpul ja sai siin sõbrapäeva jooned. Esmalt hakati sõbrapäeva tähistama lasteaedades ja koolides. Meie teeme sõbrapäeval koolis toredaid kingitusi. Minu pere teeb ka sõbrapäeval üksteisele kingitusi.
Jõulud 24. detsember
24. detsember on väga tore päev, kuna siis tuleb jõuluvana ja toob kingitusi. Mina pean tavaliselt jõuli Saaremaal, kuid see aasta pidasin ma jõule Tais. Jõulud on tähtsamaid rahvakalendripühi ka tänapäeval. Minu pere toob ka selleks ajaks kuuse tuppa ja me teeme ja kaunistame piparkooke.
Tarkusepäev
Tarkusepäev on tore päev kuna, siis lähevad lapsed kooli. Minu pere läheb sellel päeval restoraani ja tähistab seda. USA-s näitatakse sellel päeval nn koolituutu.
Jaanipäev
Minu pere teeb jaanipäeval suure lõkke kust me hiljem ülehüppae. Sellel päeval on meil terve suguvõsa koos ja, siis on väga tore. Jaanipäev on iidne suvepüha ja aasta tähtsaim püha.
Halloween
Halloween on väga lõbus kuna, siis saab vägapalju nalja. Halloweeni päeval paljud maad tähistavad hingedepäeva. Minu pere sellelpäeval paneb ka kõrvitsa sisse küünla.
Mardipäev
Mardipäev on väga lõbus päev.Mardipäev on siiani püsinud tähtpäev. Mardipäeval mina riietun meheks ja lähen teiste uste taha laulma ja mõistatusi küsima. Lõpuks kui sa laulad ära, siis sa saad kommi. Ja õhtul hilja jagad sa kommid teistega ära.
Kadripäev
Kadripäev on umbes sama sugune nägu mardipäev, kuid siis riietutakse naisteks. 16. sajandi lõpuks hakkas kadripäevast naiste välistööde lõpuaeg ja tuli alustada tubaste ketrus- ja käsitöödega, ja selleks jäi kadripäev mitmeks sajandiks.
Emadepäev
Emadepäev on maikuu teisel pühapäeval. Minu kodus tehakse emadepäeval torti ja igasuguseid muid huvitavaid toite ja aidatakse ema. See on väga tore päev kuna, siis on emal heameel.

No comments: